Little tricks
for the big fix.

Stabiliseerimine ja tõstmine geopolümeeri sissepritsetega

Vajuv, kaldus ja lekkiv konstruktsioon on harvaesinev, kuid väga tõsine seisund, mis võib lõppeda õnnetusega või hoone lammutusega. Leedu omanikele kuuluv ettevõte Geolift Baltic pakub Balti riikides ja Poolas konstruktsioonide stabiliseerimise ja tõstmise teenust, kasutades geopolümeeri sissepritseid – see on kiire ja elegantne protseduur.

Valdas Kordušas ja tema kolleegid on USA-s praktikal olles omandatud teadmised viimistlenud iseseisvaks tooteks. Geoliftil on koostööleping Vilniuse Tehnikaülikooli (VILNIUS TECH) teadlastega, kus Valdas Kordušas on lõpetanud ehitusinseneri eriala.

See kiirmeetod nõuab tehnilisi teadmisi ja kogemusi

Kasutatava tehnoloogia peensusi Kordušas avaldada ei saa, kuid ütleb, et „meie tehnoloogia saavutab tulemusi, millega teistel tehnoloogilistel lahendustel oleks raske konkureerida“.

Internetist on võimalik leida mitmeid videoid, mis näitavad, kuidas geopolümeeri sissepritsetega on lahendatud vajunud ja deformeerunud põrandate, vundamentide või tervete hoonete probleem. Põrandasse või vundamendisse puuritud väikeste aukude kaudu „süstitakse“ maasse geopolümeerne materjal, mis paisub seal ja tahkub koheselt, tugevdades pinnast ja peatades konstruktsiooni edasise deformeerumise, samal ajal seda ka tõstes.

Kordušas rõhutab aga, et see on palju keerulisem, kui esmapilgul võib tunduda: „See meetod nõuab suuri tehnilisi teadmisi ja kogemusi ning viga võib tekkida sekunditega. Kui sisse pritsitakse liiga palju materjali või tehakse seda vales kohas, võib konstruktsioon liiga kõrgele tõustes lihtsalt puruneda. Seetõttu tehakse enne geopolümeeride sissepritsega alustamist alati väga hoolikad pinnaseuuringud ja kogu hoone insenertehnilised arvutused ning hinnatakse konstruktsiooni seisukorda, kuna tagajärjed võivad olla äärmiselt rängad ja kulukad ning vastutus on alati tohutu.“

Tööd tehakse ilma kliendi protsesse katkestamata

Keskkonnaneutraalseid geopolümeere saab maasse „süstida“ igal kellaajal, olgu päeval või öösel, ilma et selle töö tegemiseks oleks vaja seadmeid, mööblit või kaupu hoonest välja viia ning ilma, et ettevõtted, kauplused või laod peaksid oma tegevuse katkestama. Inimesed saavad oma kodudes rahulikult televiisorit vaadata, samal ajal kui spetsialistid nende põrandaid tõstavad.

„Eriti uhked oleme ühes Eesti mööblitehases tehtud tugevdustööde üle, mis ei tähendanud ainult seda, et tootmist polnud vaja peatada. Isegi sajandiku millimeetrise töötäpsusega roboteid ei pidanud uuesti kalibreerima,“ ütleb Geolifti insener.

Teisteks suurteks tööstusrajatisteks, mis on „terveks tehtud“, on muuhulgas logistikakeskus „Švyturys-Utenos alus“ Utenas, Granplasta tootmisrajatised Kaunases, Jotroni tootmisrajatised samuti Kaunases, Gabriel Textilesi tootmisrajatised Vilkaviskis, Grigeo Klaipėda tootmishooned Klaipėdas ja Boen kuivatusseade Kietaviškėse tootmiskompleksis.

Geopolümeeri sissepritsete meetodi kasutamine väldib tööseisakuid, tolmu, puhastustöid ja seadmete demonteerimist. Töid teostatakse kliendile kõige sobivamal ajal, mis viib tootmisseisakud miinimumini. Paljudel juhtudel on eriti oluline tööstusrajatiste tööd mitte aeglustada. See on midagi, mida ükski teine turul olev tehnoloogia vältida ei suuda. Mõnel juhul on see tõesti võimatu, kuna seadmed paigaldatakse ehituse ajal. Geolift suudab genereerida kontrollitud tõstevõimet kuni 1000 tonni ruutmeetri kohta, nii et mis tahes konstruktsioonid või seadmed saab ohutult nende algsesse asendisse tagasi viia.